FUSE BIT DOCTOR

Jsem začátečníkem v programování AVR procesorů a tak se často stane, že nastavím pojistky při programování jinak, než mají být. Většinou se stane, že procesor přestane komunikovat s programátorem a tak přijde na řadu řešení, jak procesor zachránit. Neustálá stavba dočasného řešení na kontaktním poli už byla na obtíž a tak jsem se začal poohlížet po něčem na internetu. Našel jsem zajímavé zapojení : http://mdiy.pl/atmega-fusebit-doctor-hvpp/?lang=en  .
Autor projektu však plošný spoj zhustil na tolik, že bez mikropájky nelze toto postavit. Nechal jsem si vyrobit plošné spoje, pustil se do stavby a nastalo velké zklamání. Hned po zapnutí se začal hřát ATMEGA-DOKTOR a spolu s ním LM7805. Několikrát jsem překontroloval plošný spoj, ale chybu nenašel. Rozhodl jsem se, že se obrátím na několik ochotných lidí z fóra na  http://mcu.cz/startpage.php  . Nakonec jsem se dozvěděl, že je několik úprav základního zapojení a na originálních DPS , které jsou
pro práci s trafo pájkou opravdu hustě vyrobené se snadno udělá chyba. Asi po půl roce jsem hledání chyby vzdal a dal se do své stavby, kde jsem předělal plošné spoje a také trochu upravil zapojení.
První část s ATMEGA- DOKTOREM jsem vytvořil pouze po 20 pinový konektor. Další část je již řešená tak, že je jako adaptéry pro jednotlivé procesory, které se zasouvají do víše uvedeného konektoru.
V napájecí části došlo k doplnění o další stabilizátor, přidal jsem LM7812, který zajišťuje, že nedojde k poškození procesorů, kdyby se použilo napájení překračující 12V.
Dále byl přidán můstek pro usměrnění napětí a tak lze použít jakýkoliv adaptér do 15V ať už stejnosměrných nebo střídavých. Stabilizátor LM7805 je vhodné umístit na menší chladič, jelikož se z důvodu většího úbytku napětí více zahřívá.

Funkce LED diod:

svítí zeleně - pacient úspěšně vyléčen, fusebits opraveny. Pokud jsou povoleny LockBits, stačí ověřit fusebits s těmi továrními - pokud jsou v pořádku - rozsvítí se zelená.

svítí červeně - problém s podpisem, nemůže číst, žádný procesor v zásuvce nebo žádný takový procesor není v databázi.

zelená bliká- Podpis v pořádku, fusebits jsou špatné. LockBits povolen, čip je možné vymazat.
červená bliká - Podpis v pořádku, žádné LockBits, ale z nějakého důvodu nemůže zapsat nové fusebits.Zapojení pracovalo ihned a spolehlivě opravilo tyto procesory: ATMEGA8, 16, 32 a ATTINY2313, 4313.
Další typy jsem zatím neměl možnost odzkoušet, protože je nemám ve svých zásobách.
V procesoru ATMEGA-DOKTOR je použita poslední verze 2.11h . Tento soubor najdete společně s dalšími soubory v balíčku ke stažení, kde najdete i potřebné soubory pro výrobu v pdf formátu i pro eagle.

Nyní několik obrázků mého výrobku:
Download